Obecná charakteristika školy

MŠ Směrovka se nachází v centru Hostivice čelem do Husova náměstí v zástavbě rodinných domků v těsném sousedství husitského kostelíka, jehož prostory občas využíváme, např. při slavnostech. Budova z počátku 20. století původně sloužila jako měšťanský dům s obchodem v přízemí, chlévem a hospodářskými stavbami ve dvoře. V roce 2014 byla zakoupena Náboženskou obcí Církve československé husitské se záměrem ji zrekonstruovat a vybavit tak, aby byla vhodná pro předškolní i školní vzdělávání a sloužila tak i komunitnímu životu. Dostupnost školy je dobrá nejen pro místní občany, ale také pro zájemce z přilehlých obcí a Prahy. Škola se nachází v blízkosti autobusové zastávky i vlakového nádraží.
Příjezdová ulice je slepá, proto si škola najímá parkovací místa v sousedním dvořepřístupném z hlavní silnice. Škola nyní využívá přízemí a první patro, ve druhém patře je prostorný podkrovní byt a místnost sloužící jako zázemí pro pedagogy. Celková kapacita je 34 dětí. V přízemí budovy se nacházejí šatny pro děti ze spodních tříd, ze kterých se dále projde do tříd. Šatny sousedí s koupelnou a sociálním zařízením náležících spodním třídám. Rozlehlým schodištěm se vyjde do prvního patra, kde je třída základní školy pro I. stupeň s kapacitou 20 dětí celkem, hned vedle je místnost, kde se scházejí po vyučování družinové děti. Dále po levé straně schodiště je třída mateřské školy pro 11 dětí, koupelna, sociální zařízení pro děti i pedagogy, kuchyňka s jídelnou.  

Naším cílem je hledat maximální využití venkovních prostor ve prospěch rozvoje klíčových kompetencí dětí. Školní dvůr a přírodní zahrada nabízí mnoho různorodých činností. Na dvoře je možnost jezdit na kolech, koloběžkách a odrážedlech. Na zahradě je velké pískoviště. Altán jako zázemí pro odpočinkové činnosti slouží zároveň také jako učebna pro školáky v případě příznivého počasí. Část zahrady je ponechána jako louka, kde děti mohou pozorovat přirozený ekosystém. Dále je na zahradě vybudováno ohniště, které hojně využíváme při slavnostech a zeleninová a bylinková zahrádka. Práce na zahradě stále pokračují. V plánu je vybudování herních prvků.

   
Škola přijímá děti různých vyznání i bez vyznání.

Vzhledem k nízkému počtu dětí ve třídách a párovému vyučování v dopolední řízené činnosti
lze do kolektivu začlenit i děti s postižením. Velice si zakládáme na úzké spolupráci s rodiči.
Rodiče i další členy rodin zveme k podílení se na tvorbě výchovně-vzdělávacího programu,
jsme rádi za jejich podněty, nápady, připomínky, pomoc při výletech a výpravách, pomoc
s údržbou a provozem MŠ atd. Jelikož je škola komunitního charakteru, naše prostory
nabízíme k využití také široké veřejnosti, zajišťujeme vzdělávací, kulturní a odpočinkové
aktivity a přispíváme tak k propojení života MŠ s životem v Hostivici.